Fillimi | Aktuale | Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Në botë sot shënohet Dita Ndërkombëtare e gjuhës amtare, të cilën UNESKO e shpalli në sesionin e 30-të të Konferencës së përgjithshme në vitin 1999. Në vitin 2000 më 21 shkurt është promovuar si Ditë e linguistikës dhe shumëllojshmërisë kulturore dhe multilinguizimit.  

Në botë sot fliten rreth gjashtë mijë gjuhë, ndërsa gjysmës u kanoset zhdukje në shumë pjesë të botës. Rreth 200 vende gjenden para sfidës që t`i ruajnë "gjuhët e vogla" dhe të kujdesen që ato të përdoren së bashku me gjuhët botërore. Sipas statistikës, në tre shekujt e fundit ka zhdukje ose ulje dramatike të numrit të gjuhëve, posaçërisht në kontinentin amerikan dhe australian.

Krahas ditës ndërkombëtare të gjuhës amtare, më 26 shtator shënohet Dita e gjuhëve evropiane. Në vitin 1998 hyri në fuqi Karta evropiane për mbrojtjen e gjuhëve rajonale dhe pakicë me të cilën, gjithashtu, theksohet llojllojshmëria linguistike dhe shumëgjuhësia.

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër