Fillimi | Aktuale | Shoqata “Tradita” ua uron Ditën e Alfabetit

Shoqata “Tradita” ua uron Ditën e Alfabetit

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image Shoqata “Tradita” ua uron Ditën e Alfabetit

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, të gjithë shqiptarëve ua uron Ditën e Alfabetit, Kongresit të Manastirit.

 

Siç na rrëfen historia, 22 Nëntorit të vitit 1908 i parapriu një periudhë e gjatë e shoqëruar me sakrifica të panumërta të dhjetëra rilindësve tanë, të patriotëve shqiptarë të pushkës dhe penës, të cilët edhe përkundër  rrethanave skajshmërisht të vështira, në vitin 1908, prej 14 deri 22 nëntor organizuan Kongresin e Manastirit, në të cilin morën pjesë 50 përfaqësues nga 26 qytete, shoqëri e klube nga të gjitha anët e Shqipërisë, përfaqësues të fesë islame, katolike, ortodokse, të gjithë të bashkuar rreth idealit kombëtar, për njësimin e alfabetit të gjuhës shqipe.

 

Ndaj, ne sot, u shprehim mirënjohjen më të thellë, të gjithë prijatarëve , burrave dhe grave që bënë historinë e historisë së Shkronjave të Arta, të gjuhës më të bukur në planet, Gjuhës shqipe.

 

Gëzuar Ditën e Alfabetit !

 

Me respekt,

 

 

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër