Fillimi | Aktuale | 8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image 8 Marsi, Dita Nderkombetare e Gruas

Në emër të Shoqatës për kulturë dhe art “Tradita” dhe portalit: www.tradita.org, Gruas Shqiptare, ia urojmë 8 Marsin. Gëzuar !

8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas, në qytetin e Tetovës dhe më gjerë, festohet përmes aktivitetesh të ndryshme të organizuara nga institucione të pushtetit vendor, institucionet shtetërore si dhe shoqatat e grave.

Viti 1910, përkujtohet si viti kur u kremtua për herë të parë dita e 8 marsit, e njohur si Dita Ndërkombëtare e Gruas. Ishin të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagen të Danimarkës nën kryesinë e Klara Cetkinit,që vendosen që çdo vit,  8 Marsi,  të përkujtohej si Dita Ndërkombëtare e Grave.

Kjo ditë u zgjodh në kujtim të 8 Marsit 1857, kur rrobalarëset e New York-ut, u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes e shfrytëzimit të egër që u bëhej atyre dhe fëmijëve në punë.  

 

Në emër të Shoqatës për kulturë dhe art “Tradita” dhe portalit: www.tradita.org, Gruas Shqiptare, ia urojmë 8 Marsin. Gëzuar!

Shtoni në: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Komente (0 dërguar):

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
OPINION
image

Universiteti i Kombit dhe Kombi i Universitetit

Selam Sulejmani Universiteti i Tetovës për shqiptarët e vendit tonë dhe më gjerë paraqet “Atdheun” e ...
 Më tepër
FOTOGALERI
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër